Pierwsze zęby u dzieci. Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowląt?

pierwsze zęby u dzieci

Wiele rodziców zastanawia się, kiedy ich dziecko powinno mieć pierwszy ząb. Czy jest to normalne, że dziecko ma pierwszy ząb w wieku 6 miesięcy? A może sugeruje to jakiś poważny problem? Dowiedz się więcej na ten temat w poniższym artykule!

Pierwsze zęby u dzieci

Pierwsze zęby u dzieci pojawiają się w różnym czasie. Najczęściej pierwszy ząb pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia, ale może się też pojawić wcześniej lub później. U niektórych dzieci pierwsze zęby mogą być widoczne już w czasie ciąży matki.

Pierwsze zęby u dzieci to zwykle 2 sztuki – jeden trzonowiec górny i jeden podniebienny. Następne zazwyczaj to 4 kły – 2 górne i 2 dolne. Cały proces tworzenia się całego uzębienia trwa około 3 lata i kończy się pojawieniem się ósmego trzonowca – 4 górnych i 4 dolnych.

Pierwsze zęby u dzieci – kiedy i jakie pojawiają się pierwsze zęby?

Pierwsze zęby u dzieci wypadają ok. 6-7 roku życia, a cały proces trwa około 2-3 lat. Pierwsze zęby to zwykle 4 sztuki – 2 podniebienne i 2 trzonowe. Następne pojawiają się w wieku 9-10 lat. Proces ten kończy się około 12 roku życia, kiedy to wszystkie mleczaki wypadają, a ich miejsce zajmuje uzębienie stałe.

Pierwsze zęby u dzieci – objawy

Pierwsze zęby u dzieci mogą powodować różne dolegliwości – ból, podrażnienie, a nawet stan zapalny dziąseł. Dlatego też warto wiedzieć, jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

Objawy pierwszych zębów u dzieci to przede wszystkim:

– ból i podrażnienie dziąseł;

– nadmierna produkcja śliny;

– częste przebudzenia w nocy;

– brak apetytu;

– rozdrażnienie i płaczliwość.

Co to jest ząb?

Ząb to element anatomiczny, który służy do rozdrabniania pokarmów. Zęby są wykonane z twardego, żywicyowatego materiału, który nazywa się dentyną, a na powierzchni znajduje się cienka warstwa szkliwa.

W ciele człowieka jest 32 zęby: 8 siekaczy, 4 kły, 8 trzonowców i 12 przedtrzonowców. U dorosłych człowiek ma 16 mlecznych zębów (8 siekaczy i 4 kły), a 16 stałych (8 siekaczy, 4 kły i 4 trzonowce).

Kalendarz ząbkowania zębów mlecznych

Zobacz, kiedy Twoje dziecko może się spodziewać wystąpienia pierwszych ząbków! U niektórych dzieci pojawiają się one już w 6 miesiącu życia, inne mogą czekać do roku lub nawet dłużej. Poniższy kalendarz pomoże Ci przybliżyć, kiedy możesz spodziewać się pierwszych ząbków u swojego dziecka.

Kiedy dziecko ma pierwszy ząb?

Pierwsze zęby u dzieci mogą pojawić się już w 6. tygodniu życia, choć zazwyczaj pierwszy ząb przebija się dopiero w 4-5 miesiącu. Jeśli Twoje dziecko ma już 6 miesięcy, a pierwszego zęba nadal nie widać, nie martw się – to normalne. Warto jednak skonsultować się ze stomatologiem, jeśli do 8. miesiąca życia twoje dziecko nie ma ani jednego zęba.

Jak dbać o pierwsze zęby u dziecka?

Warto dbać o pierwsze zęby u dziecka, ponieważ są one bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju jamy ustnej. Pierwsze zęby pojawiają się zazwyczaj w wieku 6-12 miesięcy, ale mogą się różnić w zależności od dziecka. Aby utrzymać pierwsze zęby w dobrej kondycji, należy je regularnie czyścić i chronić przed próchnicą.

Pierwsze zęby u niemowląt – objawy

Pierwsze zęby u niemowląt mogą pojawić się już w 6. miesiącu życia, choć czasem może to potrwać nawet do 12. miesiąca. Pierwszymi zębami są zwykle dwie małe, białe kły, które pojawiają się na przedniej szczęce. Zwykle pierwsze objawy pojawienia się pierwszych zębów u dziecka to:

– Bolesne dziąsła – dziecko może skarżyć się na bolesne dziąsła lub trudności w ich dotykaniu;

– Niepokój i płaczliwość – dziecko może być nerwowe i płaczliwe;

– Większe spożycie pokarmu – dziecko może chcieć więcej jeść lub pić, gdyż boli je próchnicujące zęby;

– Większa liczba przebudzeń w nocy – dziecko może budzić się co 1-2 godziny, gdyż boli je tarczyca;

– Spadki temperatury ciała – mogą pojawić się oprócz tego objawy gorączkowe.

Pierwsze zęby u niemowlaka – jak im pomagać?

Pierwsze sygnały o pojawieniu się pierwszych zębów u niemowlaka to przede wszystkim problemy ze snem i nerwowość. Jak pomóc dziecku w czasie pojawiania się tych malutkich kłów? Można stosować delikatny masaż dziąseł, np. przez podanie dziecku do żucia kawałka szmatki nasączonej letnią wodą. Można też stosować specjalne gryzaki dla niemowląt. Można także podawać dziecku czosnek i cebulę, które łagodnie nacierają bolesne dziąsła. Warto jednak pamiętać, aby wszystko robić ostrożnie, gdyż zarówno czosnek, jak i cebula mogą być trudno strawne i powodować problemy ze zbyt silnymi sokami żołądkowymi u małego brzuszka.

Pierwsze zęby u niemowlaka – pierwsza higiena

W momencie, gdy podczas zębienia u niemowlaka pojawiają się pierwsze kły, warto rozpocząć także higienę ich okolic. W tym celu warto stosować szczoteczek dla niemowląt ze specjalnymi miękkimi włóknami. Należy przy tym pamiętać o delikatnym trzymaniu szczoteczki i o tym, żeby używać małych ilości pasty do zębów.

Bolesne ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie jest częstym problemem u niemowląt. Zwykle pojawia się między 4 a 7 miesiącem życia. Ból może być bardzo dokuczliwy i sprawić, że dziecko będzie nerwowe i płaczliwe. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą pomóc złagodzić ból:

– karmienie dziecka przed snem i po każdym posiłku, aby zmniejszyć ilość kwasu w jamie ustnej;

– stosowanie maści lub kremów na bazie wapnia lub witaminy K;

– masowanie dziąseł dziecka delikatnymi ruchami;

– stosowanie specjalnych gum do ssania lub gryzaków;

– podawanie dziecku naparów ziołowych, takich jak rumianek lub kora dębu.

Jak pomóc dziecku w bolesnym ząbkowaniu?

Pierwsze zęby u dzieci mogą być bolesne. Jak można pomóc dziecku w takiej sytuacji?

Można podać dziecku łagodny środek antyseptyczny do ssania, który pomoże złagodzić ból. Można też podawać dziecku leki przeciwbólowe, ale należy skonsultować to z lekarzem. Można również stosować maści i kremy na bazie wyciągów roślinnych, które pomogą zmniejszyć ból i stan zapalny.

Gdzie można uzyskać pomoc, jeśli dziecko ma problemy z zębami?

Wiele dzieci ma problemy z zębami. Mogą one pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyczą dzieci poniżej piątego roku życia. Najczęstsze problemy to:

– próchnica;

– nadmierna krzywizna zgryzu;

– niedorozwój szkliwa;

– choroby dziąseł.

Pomoc można uzyskać od lekarza stomatologa lub pediatry.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *